List OfAll the 2018 Ontario Election’s All-Candidates’ Debates We Could Find — Ask the Candidates to Make Strong Commitments on Accessibility for 1.9 Million Ontarians with Disabilities

List of Remaining All-Candidates Debates the AODA Alliance Could Find Around Ontario Before the June 7, 2018 Election

Note: This list may not be complete. Also, if you want to go to one of these debates to raise disability issues, be sure to check with one of the candidates’ campaign offices to be sure we have the correct date, time and location.

Burlington

Monday, May 28th – 7pm at Burlington Central High School.

Nipissing

Tuesday, May 29th – All Candidates Debate hosted by OPSEU Nipissing Area Council

7-8:45pm at OPSEU Nipissing Area Council (150 First Ave. West (Suite 101), North Bay)

Barrie-Innisfil

Wednesday, May 30th – All Candidates Debate hosted by Barrie Chamber of Commerce.

6-8pm at Georgian Downs (7485 – 5th Side Road, Innisfil) and broadcast on Rogers TV.

Ottawa Centre

Monday, May 28th – All Candidates Debate hosted by Carlington Community Association

7pm at St. George’s Parish (415 Piccadilly Avenue, Ottawa).

Ottawa-Vanier

Tuesday, May 29th – Candidates Debate hosted by Manor Park Community Association

7:30-9:40pm at Rockcliffe Park Public School in the Queen Juliana Hall (school gym) (350 Buena Vista Road, Rockcliffe Park).

Mississauga – Lakeshore

Monday, May 28th – Port Credit Debate hosted by Town of Port Credit Association, Cranberry Cove Ratepayers’ Association & Credit Reserve Association.

7-9pm at Clarke Memorial Hall (161 Lakeshore Road West [at Mississauga Rd.], Port Credit).

Waterloo

Wednesday, May 30th – All Candidates Debate hosted by Waterloo Chamber of Commerce

4-6pm at Rim Park (2001 University Avenue, Waterloo).

Lanark-Frontenac-Kingston

Tuesday, May 29th – All Candidates Debate hosted by Lanark Federation of Labour.

7pm at Perth Civitan Club (6787 County Road 43, RR #5, Perth).

Wednesday, May 30th – Mississippi Mills All-Candidates Debate hosted by Orchard View by the Mississippi and Randy Hillier.

7-9pm at Orchard View by the Mississippi (219 Paterson Street, Almonte).

South Frontenac

Monday, May 28th – All Candidates Debate hosted by Sydenham Legion.

6-8pm at the Royal Canadian Legion (4361 Amelia Street, Sydenham).

Ottawa South

Tuesday, May 29th – All Candidates Night Debate hosted by Ottawa South Greens.

7-9pm at Hillcrest High School (1900 Dauphin Road, Ottawa).

Barrie – Springwater – Oro-Medonte

Thursday, May 31st – All Candidates Debate hosted by Barrie Chamber of Commerce.

6-8pm at Casal Catering & Lion’s Gate Banquet Hall (386 Blake Street, Barrie).

 

Haliburton-Kawartha Lakes-Brock

Wednesday, May 16th – All Candidates Meeting hosted by the Lindsay Chamber of Commerce.

7pm at Mackey’s Celebrations (35 Lindsay St. N., Lindsay).

Monday, May 28th – All Candidates Meeting hosted by Haliburton Highlands Chamber of Commerce.

7-9pm at Pinestone Resort (4252 Haliburton County Rd. 21, Haliburton).

Bruce-Grey-Owen Sound

Monday, May 14thAll Candidates Debate hosted by local youth.

7pm at Launch Pad Youth Activity and Technology Centre, Hanover.

Tuesday, May 15th – All Candidates Debate hosted by Owen Sound & District Chamber of Commerce.

7-9pm at Harry Lumley Bayshore Community Centre (also broadcast on Rogers Television).

Tuesday, May 22nd – All Candidates Session hosted by Grey County Federation of Agriculture.

7:30-9:30pm at Keady Community Centre.

Saturday, May 26th – Youth-focused, non-partisan All Candidates Meeting hosted by Youth Ask Grey-Bruce.

1-3pm at First United Church, Owen Sound (also live-streamed on the group’s Facebook page).

Beaches-East York

Thursday, May 24th – All Candidates Meeting hosted by a coalition of district faith communities (Danforth Mennonite Church, Toronto United Mennonite Church, Church of St. Aidan, The Church of the Resurrection, Neighbourhood Utilitarian Universalist Congregation, and Beaches United Church).

7-9pm at Beach United Church (140 Wineva Avenue, Toronto).

Algoma-Manitoulin **

Tuesday, May 15th – All Candidates Debate hosted by Manitoulin Expositor.

7-9pm at Manitoulin Secondary School (107 Bay St M’Chigeeng)

Brantford-Brant

Monday, May 14th – All Candidates Meeting hosted by Brantford-Brant Chamber of Commerce and Rogers Television.

7pm (Rogers Television Studio).

Tuesday, May 15th  – All Candidates Meeting hosted by Canadian Federation of University Women Brantford.

7pm at the Brant Sports Complex.

Wednesday, May 16th – All Candidates Meeting hosted by Canadian Federation of University Women Brantford.

7-9pm at North Park Collegiate.

Dufferin-Caledon

Tuesday, May 15th – All Candidates Forum hosted by the Dufferin Board of Trade & Dufferin Federation of Agriculture.

6:30-9pm at Shelburne Legion.

Thursday, May 24th – All Candidates Forum hosted by the Dufferin Board of Trade & Dufferin Federation of Agriculture.

6:30-9pm at Orangeville District Secondary School.

Chatham-Kent-Leamington

*All-Candidates Debate was held on Thursday, May 10th – hosted by The Chatham-Kent Health Coalition and the Chatham-Kent Registered Nurses’ Association of Ontario.

Durham

Thursday, May 24th – All Candidates Debate

7-9pm at Scugog Community Centre (1655 Reach Rd., Scugog).

Eglinton-Lawrence

Monday, May 14th – All Candidates Debate hosted by Fairlawn’s Social Justice team.

7pm at Fairlawn Avenue United Church (28 Fairlawn Avenue, Toronto).

Cambridge

Monday, May 14th – All Candidates Debate hosted by The African Canadian Association of Waterloo Region and Area.

6-8:30pm at Chandler Mowat Community Centre (222 Chandler Drive, Kitchener).

Barrie-Innisfil

Wednesday, May 30th – All Candidates Debate hosted by Barrie Chamber of Commerce

6-8pm at Georgian Downs (7495 – 5th Side Road, Innisfil).

Barrie-Springwater-Oro-Medonte

Thursday, May 31st – All Candidates Debate hosted by Barrie Chamber of Commerce

6-8pm at Casal Catering & Lion’s Gate Banquet Hall (386 Blake Street, Barrie).

Don Valley West

Wednesday, May 23rd – All Candidates Debate hosted by Leaside Property Owners Association.

7:30pm in the Lea Room at Leaside Arena (1073 Millwood Road, Toronto).

Davenport

*All Candidates Debate on Transportation was held on May 9th, hosted by Options for Davenport.

Etobicoke Centre

*All Candidates Debate was held on Thursday, May 10th.

Etobicoke-Lakeshore

Thursday, May 15th – All Candidates Meeting hosted by LAMP Community Health Centre.

7-8:30pm at The Assembly Hall (1 Colonel Samuel Smith Park Drive, Toronto).

Essex

Thursday, May 17th – All Candidates Debate, hosted by the Windsor-Essex Regional Chamber of Commerce and Windsor District Labour Council.

11:30am-1pm at Ciociaro Club (2745 North Talbot Road, Oldcastle).